Slide background

1906 – 1922

Obytnou vilu vystavěl roku 1906 továrník Josef Bačina v italském stylu dle projektu sanatoria, jež navštěvoval továrníkův syn. Nemovitost byla tvořena jednopatrovou středovou budovou a třemi k ní přiléhajícími obytnými věžemi se samostatnými vchody. Vila byla z 1/5 podsklepena. V domě se nacházelo celkem 36 místností s výškou stropu 3,8 m. Obytný prostor 480 m2 v přízemí a 480 m2 v patře. Půdní prostor o rozloze 400 m2 nebyl původně nevyužitý.

Hned vedle obytné vily byla postavena chemická továrna na výrobu hnojiv a to roku 1890 (počátek průběžné výstavby spadá do období před vybudováním vily). Tato továrna prosperovala více jak 30 let. Jistou dominantou této továrny byl padesátimetrový komín, který byl postaven v roce 1905 podle projektů továrníka Bačiny. Tento zde vydržel čtvrt století, než byl v roce 1929 zbourán již novým majitelem celého objektu, panem Kokešem.

1922 – 2009

Po úmrtí továrníka Josefa Bačiny (úmrtí 1922) byla továrna v roce 1926 prodána „Kolínské společnosti na výrobu umělých hnojiv“. Tato společnost tovární budovy dále prodala velkostatkáři Kokešovi z Čivic a ten je v roce 1929 rozboural a ze získaného stavebního materiálu vystavěl na pravé straně silnice z Pardubic do Přelouče poblíž křižovatky do obce Bezděkov novou menší továrnu. Ta byla později přebudována na Výzkumný ústav elektrotechnický a říká se zde dodnes „Na Kokešově“. V Pohřebačce po této továrně zůstala jen velká obytná vila čp. 45.

Po prodeji objektu chemické továrny a jejího výrobního zařízení došlo i na prodej objektu vily. O tomto prodeji nejsou žádné písemné doklady, nicméně z ústního podání vyplývá, že vilu koupil lékař MUDr. Taraba, který zde provozoval lékařskou praxi. Po únoru roku 1948 emigroval údajně do Anglie a vila se dostala do vlastnictví obce a Místního národního výboru v Pohřebačce. Tato ji pronajímala k bydlení různým osobám. Později ve vila byla zřízena mateřská školka, která zde sídlila až do devadesátých let minulého století. Poté byla vila prodána do soukromého vlastnictví a začala tím éra různých dílčích rekonstrukcí a různého využití, včetně střídání dalších majitelů.

2009 – 2014

Od roku 2009 byla ve vile provozována ubytovna.

V letech 2011 – 2013 nebyl objekt využíván a stal se obětí zlodějů, kteří kompletní vybavení vily včetně všech rozvodů rozkradli či zdevastovali. Následně byla vila okupována bezdomovci a squatery, kteří postupně v budově nahromadili neskutečné množství odpadků a zničili poslední zbytky interiérů.

V roce 2013 koupila vilu soukromá společnost EU Property project s.r.o., která se po zvážení možností rozhodla vybudovat v této lokalitě vkusné rodinné bydlení a navrátit tak Bačinově vile její původní charakter. V průběhu roku 2013 vznikala projektová dokumentace ve spolupráci s architektonickým studiem ŘEZANINA & BARTOŇ, s.r.o. jejíž výsledkem je 13 prostorných a vkusně navržených bytových jednotek v nádherné historické budově, společně s parkovištěm, předzahrádkami a velkou zahradou se vzrostlými stromy.

Posuďte sami, zda se nám plánovaný záměr povedl.

EU Property project s.r.o. Špitálská 183/2, Hradec Králové srdečně děkuje panu Josefu Matěásko z Opatovic nad Labem – Pohřebačky, za poskytnutí dobových materiálů a fotografií.

VAŠE RODINNÉ BYDLENÍ NA OPAŤÁKU

Residence Bačinova vila skýtá nové luxusní bydlení v nádherné lokalitě u Opatovického písníku, kde se snoubí rodinná pohoda, bezpečí, volnost a příroda v jeden celek.

Kontaktujte nás:
Najdete nás: